مقايسه سبک خراسانی و عراقی

سبك خراساني <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

سبك خراساني سبكي است كه از سرآغاز ادب فارسي تا قرن هاي پنجم  و ششم  ادامه داشته است و بزرگاني چون رودكي ، فردوسي ، عنصري و‌ ناصر خسرو در محمل اين سبك پاي گذاردند

از خصوصيات مهم سبك خراساني, در مقايسه با سبك عراقي ودورانهاي ديگر, خردگراييشاعران و سخنوران اين دوران است.

زبان فارسي در اين دوره زبان مادري گويندگان است يعني گويندگان اين دوره برخلاف دوره هاي زبان فارسي  را از روي آثار ادبي پيش از خود نمي آموختند ،از اين رو زبان  ايشان طبيعي و روان است و در آن تعقيد و ابهام نيست.

اما اگر امروزه براي ما برخي از لغات آن مهجور و دشوار مي نمايد ، به سبب آن است كه خراسان بزرگ منطقه ي بسيار وسيعي بود و لهجه هاي مختلفي چون سغدي و خوارزمي در آن رايج بود . همين امر باعث شده است كه در شعر اين دوره نام شهر هاي قديم خراسان بزرگ و نواحي همجوار آن آمده باشد: خلخ،چگل،نوشاد،قيروان ، ختا،ختن و...

شعر اين دوره مشتمل بر مجمو عه اي از لغات است كه بسامد آن در دوره هاي بعد كم مي شود و يا يكسره از بين مي روند : سعتري ، عرعر، فرخار ، ساتگين ، چرخشت و... كه احصاء آنها مشكل است و احتياج به مطالعات آماري و كامپيوتري  است و بايد ديوان تك تك شاعران مورد مطالعه قرار گيرد.

برخي از لغات پر استعمال سبك خراساني از نظر فكري هم جالبند. يكي از آن ها واژه ي ( آز) به معني طمع و فزون خواهي است كه غالبا ‏‏‏جاندار انگاشته شده است. دليل آن اين است كه آز در اساطير ايراني نام ديوي است ، ديوي كه همه چيز را فرو مي بلعد  و اگر چيزي نصيبش نشود خود را بخورد.

فردوسي در مورد آز مي گويد:

سوي  آز منگر كه او دشمن است     دلش برده ي جان آهر من است

شعر اين دوره شعري شاد و پر نشاط است و روحيه  تساهل و خوشباشي را تبليغ مي كند و از محيط هاي اشرافي و گردش و تفريح و بزم سخن مي گويد.

 

 

 

اشعار دوره ي سامانيان و غزنويان نمونه ي اين سبك است. در آغاز اين دوره تشبيه و استعاره و كنايه را در نظم و نثر راه نبود ولي بعد ها بخصوص منوچهري دامغاني اين نوع معاني را در اشعار خود آورده است. تعصب ديني در سبك خراساني به چشم نمي خورد و لغات و اصطلاحات عربي در اين دوره به كار نرفته است.

در شعر اين دوره معشوق مقام والايي ندارد و حتي گاهي مقام او پست است.

ناصر خسرو در اين مورد مي گويد:

گسستم ز دنياي جا في امل

ترا باد بند و گشاد و عمل

غزال و غزل هر دوان مر ترا

نجويم غزال و نگويم غزل

در اشعار سبك خراساني اشاره به معارف اسلامي و حديث و قرآن در آن كم است و آن چه هست عميق نيست.

به استفاده هايي كه فرخي از برخي از لغات اسلامي كرده است اوج كنيد:

ياد با آن شب كان شمسه ي خوبان طراز

داشت بيدار مرا تا به گه بانگ نماز

چنان كه ملاحظه مي شود شاعر از همه چيز به عنوان ماده خامي از جهت مدح  معشوق سود مي برد.

قالب شعري مسلط در اين دوره قصيده است. قصايد كامل با تشبيب و مدح و شرطه و دعاي تابيد از زمان  رودكي مرسوم شد.

غزل در اين دوره خيلي كم است اما رباعي و مثنوي رايج است. مسمط و ترجيح بند هم  ديده مي شود.

ابو شكور بلخي، كسايي مروزي، رودكي، عنصري، فردوسي ، امير معزي  فرخي ، منوچهري و انوري  از پيروان و سرايندگان اين سبك بوده اند.

 

سبك عراقي

 

اين سبك بعد از سبك خراساني كه تا قرن ششم ادامه داشت مورد توجه قرار گرفت و تا عهد صفويان ادامه يافت. حمله مغولان و

 دگرگوني كامل اوضاع اجتماعي يكسره سبك خراساني را محو كرد وسبك عراقي رواج تام يافت.

سبك عراقي به لحاظ تاريخي دوره ي مغولان و ايلخانان و تيموري را در بر مي گيرد و از قرن هفتم تا اواخر قرن نهم ادامه داشت.  

 وجه تسميه آن اين است كه بعد از مغول كانون هاي فرهنگي از خراسان به عراق منتقل شد و شاعران و نويسندگان بزرگ آن غالبا از شهر هاي عراق عجمند.

در اين سبك لغات و اصطلاحات عربي در شعر و ادب فارسي بسيار زياد شد و به فنون و صنايع شعري بيش معني اهميت داده مي شد.

 

سبك عراقي دو مختصه مهم دارد: اول عرفان و دوم غزل :

1-عرفان در قرن هفتم در آثار عطار  از قبيل منطق الطير و الهي نامه و مولانا در مثنوي و غزليات به اوج خود مي رسد.

2-در قرن هشتم حافظ از مطالب عرفاني در ساخت غزليات خود بهر مي گيرد.

در سبك عراقي  نكات و اصطلاحات  مذهبي  زيادي وارد شده و  استعاره و تشبيه و كنايه  و فنون بديع به حد افراط مورد توجه قرار گرفته.

 

از پيروان و سرايندگان سبك عراقي مي توان از  حافظ  ،نظامي ، سنايي و خاقاني و سعدي و مولوي و عطار نام برد.

 

 

 

مقايسه سبك خراساني و عراقي

 

در سبك خراساني  لغات و اصطلاحات عربي به كار نرفته است در صورتي كه در سبك عراقي از كلمات و  اصطلا حات عربي زياد استفاده شده است.

در سبك خراساني تشبيه و استعاره و كنايه جايي نداشت اما  سبك  عراقي سرشار از تشبيه و استعاره و كنايه است. در سبك خراساني  تعصب ديني به چشم نمي خورد اما در سبك  عراقي نكات و اصطلاحات مذهبي در شعر وارد شده است.  اين موارد نشان دهنده ي تفاوت اين دو سبك شعري و طرز تفكرو نگرش شاعران اين دو سبك است و اينكه در هر دوره خصوصيات شعري با توجه به شرايط آن زمان تغيير  تغيير مي كند.

 براي مثال رودكي در سرودن قصيده هاي مدحي و وصفي استاد بوده در حالي كه مولوي در سرودن اشعار عرفاني مهارت داشته است.كه اين موضوع نشان دهنده ي تفاوت دوران رودكي( سبك خراساني) با دوران مولوي(سبك عراقي) است.

در سبك خراساني غزل رواج نداشته است و شاعران اين سبك

علاقه اي به غزل نداشتند  در صورتي كه شاعران سبك عراقي علاقه زيادي به قالب غزل داشتند.

لغات كه در سبك عراقي مورد استفاده قرار مي گرفت دوام بيشتري در طول زمان نسبت به كلمات مورد استفاده در سبك خراساني دارد.

 

 

 

 

/ 9 نظر / 4 بازدید
sarvekaj

سلام... وبلاگت پرباره.ميتونی وبلاگ من رو هم مورد نقد قرار بدی. پس منتظرم.ياحق

یه معلم

خوشحالم کردی . من معلم راهنما هستم و اجتماعی و رایانه و قبلا زبان و زمین شناسی و قرآن و ریاضی و تاریخ و .... کلا زاپاس العلما ...

یه معلم

سلام . گفتی در مورد مطلبت بنویسم . با این که به شعر و ادبیات علاقه دارم ولی نسبت به تاریخ ادبیات نظر خاصی ندارم . دوست دارم توی وبلاگ ها مطالبی را بخوانم که جاهای دذیگر نمی توانم . مثلا کتاب ها

sarvekaj

سلام... ممنون که اومدی. چرا بايد توی وبلاگ ها حتما از يک نوع فونت استفاده کرد.خب هر مطلبی ميتونه با فونتی مخصوص به خودش تاثير گذار تر باشه اينطور نيست؟ امانقد شما در مورد ـ همه چيز ـ درسته. باز هم از شما تشکر ميکنم. ياحق

دبير رياضي

سلام ممنون از لطفتون هرمز خان. خيلي خوشحال شدم

هانی

اولا خيلی ممنون که به بنده سر زديد ثانيا وبلاگ جالبی داريد البته متاسفانه من از ادبيات خيلی سر رشته ندارم ولی خب شعر خوندن رو دوست دارم و می دونم که ادبيات از هر نوعش و تو هر قالبی بهترين وسيله برای گفتن اون چيزهايی است که نمی شه گفت يا گفتنش سخته اصلا همه ها ها يه جورايی همين که داريم می نويسيم از ادبيات استفاده می کنيم. اگر درباره ادبيات نوشتن هم مطالبی بنويسی خيلی خوشحال ميشم چون حتما بهم کمک خواهد کرد

تبسم

شنيدم معلمها را نقد می کنی...خوشحال می شوم نقدم کنی....راستی من معلم حسابان و جبرم...تحقيق عدد هفت خيلی موضوع جالبی بود...موفق باشی...

یه معلم

عید سعید غدیر مبارک . - متاسفانه در مورد دانشگاه آزاد اطلاعی ندارم . شرمنده ام . ولی به گمانم بتوانی . سنگ مفت . گنجشک مفت . شرکت کردن را که حتما می توانی . ذخیره هم قانونش هر سال فرق می کنه !