سلام.

 

 

ديروز وقتي براي اولين بار به سايت فرهنگستان زبان و ادب پارسي رفتم. واقعآ خنده دار بود. مخصوصآ بخش کلمات جايگزين شده. براي مثال نام بوفه را چيني جا و آکواريوم را آبزيدان گذاشته بودند. کلماتي که در اين سايت بود آنقدر مسخره بود که فکر نمي کنم اعضاي اين آکادمي هم حتي براي خنده از اين کلمات استفاده کنند.

ديروز وقتي عکس اعضاي اين آکادمي را ديدم. واقعآ تعجب کردم. بر خلاف کلمات بچگانه جايگزين شده سن اعضاي آن خيلي بالا بود. و قبل از اسم همه آنها کلمه استاد نوشته شده بود. با خودم گفتم آقاي استادي که به جکوزي ، آبزن و به سوييت ، سراچه بگويد.دیگر چه نوع استادی است. بايد جاي خود را با ماهي صفت عوض کند و مردم را بخنداند.

جالب اينجاست که اکثر آنها استاد ادبيات بودند .و يکي از آنها نويسنده ي کتاب صرف و نحو و اصول تجزيه و ترکيب عربي بود. که به نظر مي رسيد اشتباهآ او را به اين آکادمي آورده اند. به هر حال هر کدام 1000 هنر داشتند و 100000 زبان بلد بودند و اين وضع کلمات جايگزين شده بود. اگر بي سواد بودند چه کلماتي مي ساختند...

.

.

مرد پرگوي خودستايي نزد برنارد شاو رفت گفت من مي توانم به سه زبان فرانسوي. انگليسي و ايتاليايي صحبت کنم.

برنارد شاو گفت: بفرماييد به چه زباني مي توانيد سکوت کنيد .

حال بايد از اعضاي اين فرهنگستان اين سوال را پرسيد.

/ 3 نظر / 5 بازدید
vida702

جالب بود اما خودمانيم شوخی شوخی با آقايان دکترهای ادبيات هم شوخی.

ihnd

مثل هم کامنت ها مجبورم بنویسم، ممنون که به وبلاگم سر زدی، آخه جور دیگه ای نمیشه گفت که من همونم که به وبلاگم اومدی و نظر دادی..........از این طرز نظر دادن هم خوشم نمیاد........از اطلاعاتت هم تشکر.....حرفت درست بود.............

ihnd

واما فرهنگستان......تو پرشین تاک هم گفتم.......اینجا هم میگم..........بعضی از لغات فرهنگستان خوب بین مردم پذیرفته شده.........و این خیلی مهمه که مردم لغت را بپذیرند و استفاده کنند......... نمونه خوبش ماهواره است......من بهتر از اون سراغ ندارم.....کلمات خوب دیگر هم بگردیم پیدا میشود..........ولی از حق نگذریم کلمات خنده داری هم نوشته اند که بیشتر به درد لطیفه میخورد تا آنچه آنان میخواستند.