عرفان از کدام نوع

مطلبی که امروز می نويسم بيشتر به درد کسانی می خورد که سنشان به سن من نزديک است. در بازار کتاب کتاب های بسياری وجود دارد که هر کدام به نوع خاصی از عرفان ( البته به گفته  مولفانشان) اشاره دارند. هر کدام از ما بسياری از اين کتاب ها را خوانده ايم و وقتی صحبت از چنين کتاب هايی می شود به راحتی می توانيم تعداد زيادی از اينها را نام ببريم. اکنکار ( که در آن با نام هايی مثل پال توييچل . هارولد کلمب / هيو و ماهنتا و... آشنا می شويم) پائولو کوئيلو ( با کتاب هايی مثل کوه پنجم و زهير)

کتاب هايی با موضوعاتی همچون اسرار هاله ی انسانی . قدرت شگرف روح ( از مارسل روئه)

کتاب هايی از کارلوس کاستاندا( تعليمات دن خوان - قدرت سکوت و...)من اينها را خوانده ام و مطمئنم شما هم تعداد زيادی از اين کتاب ها را خوانده ايد  اما سوال من اينجاست که آيا اين کتاب ها به شما و زندگی تان کمکی کرده اند؟آيا عرفان راستين را در اين گروه ها و کتاب ها می توان يافت؟چند وقت پيش کتابی با عنوان صوفی دجال فعل خواندم . که در مورد بسياری از همين گروه ها و دسته ها و ... در آن نوشته شده بود و سعی داشت آنها را رد کند . من اين کتاب را تاييد يا رد نمی کنم و فقط بايد بگويم اينها اصلآ نياز به صرف وقت ندارند و از همان اول رد  شده هستند. در ادب و عرفان خودمان کتاب هايی به مراتب بهتر از اين کتاب ها وجود دارد ولی به آنها توجه کمتری می شود. بسياری ازافراد تمام اين کتاب ها را با اشتياق فراوان خوانده اند اما نام کيميای سعادت را هنوز نشنيده اند. هر کدام از اين کتاب ها را که فکر می کنيد از بقيه قوی تر و بهتر هستند با مثنوی مولانا  يا منطق الطير عطار مقايسه کنيد. خودتان متوجه می شويد کدام بهتر است. در يکی از وبلاگ ها ديدم ترجمه مناجات ها و دعاهای سرخپوستان آمريکای جنوبی را نوشته بود. و چندين نفر هم در قسمت نظرات از او به خاطر اين کارش قدر دانی کرده بودند البته من مخالف اين قضيه نيستم اما اين پرسش مطرح می شود که نويسنده ی اين وبلاگ مناجات نامه ی خواجه عبدالله انصاری را هم ديده است يا نه؟ که دعا های سرخپوستی را بهترين دعا می داند. 

 

 

/ 18 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماريا

سلام درست ميگی اما به نظر من اونچه که اصله مهمه نبايد با ريز شدن روی اين چيزها ذهنمون رل مشغول کنيم. مهم اينه که همه اينها يه چيز را ميگن.

نسيم

سلام .من تا حدودی حرفاتو قبول دارم .خب بايد به علائق ديگران هم احترام گذاشت من خودم به شخصه جبران خليل رو خيای دوست دارم و خيلی از خارجيهای ديگه .به نظرم اينها بايد در امتداد هم باشه نه نفی کننده همديگه

آنا

سلام دوست عزيز وب لاگي جالبي داري . امروز براي اولين بار به وب لاگ شما سر زدم. متني كه در مورد كمك نوشته بودي خيلي خيلي بدلم نشست. اميدوارم روزي باشد كه همه ماها دست كمك به ديگري و همنوع خويش داشته باشيم . اميدوارم در پناه حق موفق باشي.

اتش روح

سلام به دوست خوبم...وب لاگ و...آنگاه روح ...بروز شد... حتما"بیا .به امید دیدارت در وب لاگ..و انگاه روح..

دريا

سلام هورمزد جان مطلبت را خواندم . با بخشی از موافقم و با بخشی دیگر مخالف! این که خودمون را محصور به یک یا چند کتاب بکنیم و بگیم عرفان خودمون کامل ترینه ، قبول ندارم اما با این وجود اعتراف می کنم که آشنایی با عرفان اسلامی یکی از کامل ترین و جامع ترین راه های شناخت خداوند است.اما فراموش نکنیم که حقیقت بی انتهاست. نمویشه با خوندن یک کتاب هر چند کامل گفت که این همه حقیقته. چون حقیقت بی انتهاست.هر نویسنده ای هر چند خوب و متعالی نوشته باشه ،تنها بخشی از حقیقت را به نگارش در آورده... من معتقدم که کسی جویای حقیقته باید به دور از تعصب و پیش داوری مطالعه کنه و البته هر چیزی را هم ارزش خوندن نداره. من معتقدم حتی کسی که می خواد قرآن را خوب و عمیق بفهمه باید انجیل را خوب مطالع کنه و برای این که انجیل را بفمه باید تورات را فهم کرده باشه.این ها مثل کلاس اول و دوم و سوم هستند.چطور می شه کلاس سوم را خوب فهمید در حالی که کلاس اول و دوم را خوب درک نکردی؟!! به هر حال هشدار خوبی . منتظرت هستم

علی روحی

سلام تشکر می کنم که آمدی و ابراز محبت نمودی بازهم سر می زنم

محمد قاسمي

سلام دوست من دوباره اومدم سر بزن پيغام يادت نره منتظرم مشکل کامژيوتر کاملاْ برطرف شد کامل کامل

ستايشگر

يا الله با سلام دلبر به من رسيد و جفا را بهانه كرد افكند سر به زير و حيا را بهانه كرد آغشته بود پنجه اش از خون عاشقان بسته به دست خويش ، حنا را بهانه كرد فقط خدا.... به روزم خوشحال مي شم يه سر بزني يا ولي

ايله

سلام دوست خوبم متنت رو خوندم. حرفت خوبه اما شايد هر کسی راهش يکی نباشه و اون کتاب هايی رو که ازش اسم بردی که منم اونها رو دوست دارم نمی تونن باهاش درست ارتباط بگيرن يا اينکه مفهوش برای همه قابل دسترسی نباشه. شاید اگه کسی پیدا بشه و این کتاب ها رو متن هاش رو به روز کنه مردم بیشتر جذبش بشن. در حال حاضر مردم کمتر برای مطالعه وقت میگذارن و یا حوصله خوندن مطالب سنگین و ... ندارن. ولی نباید خیلی سخت گرفت فقط این مهمه که خدا یکیه. هر کسی ممکنه از راهی گمشده اش رو پیدا کنه. این مهمه که مردم توجه شون به طرف خدا جلب بشه. بعد خود خدا همه چیز رو ردیف می کنه. اون بیشتر از ما عاشقه و حتماْ برای هر کدوم از ما ها طرحی داره. چه اونی که ترجمه دعاهای سرخپوستی رو می خونه و چه اونی که کتابهای ... و کتابهای مولانا و ... انشاءالله که همه بتونن راه برگشت به طرف خدا رو پیدا کنن. حق یارت باشه. بازم بهت سر میزنم.