سلام. امروز يک شعر از سعدی را ميخواندم که برايم تعجب آور بود. و در پايين اين مطلب شعر می نويسم. به نظر شما اين شعر چقدر با واقعيت همخوانی دارد. آيا واقعآ بايد دنيا را بی اهميت شمرد. يا اينکه صورت زيبا مهم نيست و فقط سيرت زيبا مهم است.امروزه اگر کسی سرای زرنگار از خود بجای بگذارد بهتر است يا نام نيک؟ نميدانم مشکل از جامعه ماست يا از جامعه زمان سعدی؟ آيا سعدی واقعآ به دنيا فکر نمی کرده و فقط به دنبال آخرت بوده يااينکه اين مطالب زيبا را من باب طنز بيان کرده است. آيا در زمان سعدی گنج فقط با رنج بدست می آمده؟

     تا به امروز از سعدی انتقاد نکرده بودم که آنها به لطف اين مطلب انجام شد 

 

بس بگردید و بگردد روزگار دل به دنیا درنبندد هوشیار ای که دستت می‌رسد کاری بکن پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار اینکه در شهنامه‌هاآورده‌اند رستم و رویینه‌تن اسفندیار تا بدانند این خداوندان ملک کز بسی خلقست دنیا یادگار اینهمه رفتند و مای شوخ چشم هیچ نگرفتیم از ایشان اعتبار ای که وقتی نطفه بودی بی‌خبر وقت دیگر طفل بودی شیرخوار مدتی بالا گرفتی تا بلوغ سرو بالایی شدی سیمین عذار همچنین تا مرد نام‌آور شدی فارس میدان و صید و کارزار آنچه دیدی بر قرار خود نماند وینچه بینی هم نماند بر قرار دیر و زود این شکل و شخص نازنین خاک خواهد بودن و خاکش غبار گل بخواهد چید بی‌شک باغبان ور نچیند خود فرو ریزد ز بار اینهمه هیچست چون می‌بگذرد تخت و بخت و امر و نهی و گیر و دار نام نیکو گر بماند ز آدمی به کزو ماند سرای زرنگار سال دیگر را که می‌داند حساب؟ یا کجا رفت آنکه با ما بود پار؟ خفتگان بیچاره در خاک لحد خفته اندر کله‌ی سر سوسمار صورت زیبای ظاهر هیچ نیست ای برادر سیرت زیبا بیار هیچ دانی تا خرد به یا روان من بگویم گر بداری استوار آدمی را عقل باید در بدن ورنه جان در کالبد دارد حمار پیش از آن کز دست بیرونت برد گردش گیتی زمام اختیار

گنج خواهی، در طلب رنجی ببر

 

خرمنی می‌بایدت، تخمی بکار

 

/ 8 نظر / 4 بازدید
امير

من که اين حرفها رو قبول ندارم.قشنگ بود موفق باشی

مرتضی

تمام اين شاعر ها از روی شکم سيری حرف می زدند. گشنگی نکشيدند تا عاشقی فراموش کنند

یه معلم

عذر می خواهم که کامنت قبلی را با یه عنوان دیگه فرستادم .

سازمان دانشجویان

سلام . حرف در این مورد زیاد دارم . مجال نوشتن نیست و می دانم که اگر بخواهم موضوع به این مهمی را در دو سه خط کامنت روی صفحه بیاورم مطلب را ضایع کرده ام ولی به طور مختصر باید بگویم آقا هورمزد . کسی منکر روی زیبا و قدرت و ثروت و این جور چیز ها نشده . فقط گفته حواسمون جمع باشه که در نهایت این ها نمی مونه . در نهایت همین کردار ما می مونه . اگه هزاری هم ثروت داشته باشیم و خیرمون به کسی نرسیده باشه بعد از مرگ کسی به ما حسرت نخواهد خورد . چه کسی هست که الان دوست داشته باشه جای فرعون باشه یا قارون یا نمرود . یا همین صدام حسین قوی هیکل خودمون که مثل موش شده یا مثل هیتلر که آرزوی کشورگشایی داشت . اسکندر را می گویند وقتی می خواست بمیره می گه دست منو از تابوت بیرون بذارین تا همه بدونن من هیچ چیزی با خودم نمی برم . مادیات این دنیا هستند . باید از آن ها استفاده کرد برای چیزها و کارهای ماندگار . ماندگار باشی الهی .

saeid

روشن فکر ها سنت گرایانی هستند که فقط حرف های زيبا می زنند. من مطمئن هستم سعدی از من و تو بيشتر دنبال دنيا بوده

drmoshref

نه عزيزه من من مدير دپارتمان پزشکی پرشين وبلاگم ۱۰ سال هست که وبلاگ نويس و سايت نويسم

هانی

راستش من سعدی شناس نیستم ولی می دانم امیرالمومنین دنیا را دوست داشت. دنیا را برای آخرتش دوست داشت. می دانم علی(ع) حتی در دنیا هم می گفت دوست دارد تا راحت زندگی کند و از نعمت های آن استفاده کند اگرچه اگر سخت هم بر او گرفتند صبر می کند. این است رسم مردان خدا. می ‌پسندند هر آنچه را جانان می ‌‌‌پسندد. و دنیا چه بر آنان سخت گیرد و چه راحت آنان هماره شادند که با او در معامله اند.

مبینا صدیقی

من کاملا با شعر سعدی موافقم...واقعا تا زمانی که انسان قدرت عمل دارد باید از غفلت برحذر باشد و فعالیت کند...بی زحمت مزدی عاید نمیشه و نام نیک به نظرم از هزاران دارایی با ارزش تر است...بله ملاک زیبارویی از معیار های همه شده اما من سیرت رو هزاران بار بر صورت مرجح میدانم....و همیشه این از جمله عقایدم بوده و از شعار به دور است