هورمزد یعقوبی نژاد
دکتر علي شريعتي در مزينان خراسان متولد شد. مادرش زني روستايي بود که مهرباني را بي دريغ نثار همه مي کرد و علي حساسيت هاي لطيف انساني، اقتدار روحي و صلابت عقيده اش را از مادرش به وديعه گرفته بود.

شريعتي در 16 سالگي سيکل اول دبيرستان (کلاس نهم نظام قديم) را به پايان رساند و وارد دانشسراي مقدماتي شد. در مهرماه سال 1334 دانشکده علوم انساني و ادبيات انساني، دانشگاه مشهد با همت دانشمند بزرگ دکتر علي اکبر فياض تأسيس و افتتاح شد و علي و چند نفر ديگر که در اين ايام کارمند وزارت فرهنگ بودند، تقاضاي ثبت نام کردند. رؤساي دانشکده طبق مقررات تقاضاي آنها را رد کردند. اما آنها ساعاتي که مي توانستند، به صورت مستمع آزاد در کلاس هاي شرکت مي کردند و به اعتراضات مسوولين توجهي نشان نمي دادند.

دکتر علي شريعتي پس از پايان دوره دانشکده و ارائه پايان نامه خود، نامه اي دريافت کرد که به او اطلاع مي داد بورس دولتي شامل حالش شده است و مي تواند براي ادامه تحصيل به يکي از کشورهاي اروپايي برود.

انتخاب محل تحصيل براي او کار مشکلي نبود، زيرا هم استادان که رفتن به فرانسه را به او پيشنهاد مي کردند و هم آشنايي نسبي او با زبان فرانسه، اين امکان را به وي مي داد که ترديد چنداني نداشته باشد. بدين ترتيب اوايل ارديبهشت ماه 1338 او رهسپار فرانسه شد.

پس از بازگشت از سوي اداره فرهنگ در سال 1343 حکم «انتساب» با رتبه ي چهار آموزگاري براي او فرستاده شد. او در همين سال تقاضاي انتقال از وزارت فرهنگ آموزش و پرورش به وزارت علوم را کرده بود که جواب منفي دريافت مي کند. در سال 44، پس از اعلام آگهي استخدام استادياري در روزنامه، مجدداً تقاضاي شرکت در آزمون استادياري مي کند. دکتر علي شريعتي مزيناني: مجاهد بزرگ، جامعه شناس برجسته و اسلام شناس به طور اسرار آميزي در 25 خرداد سال 1356 (15 ژوئن سال 1977) در انگلستان به شهادت رسيد
موضوع مطلب :
ارسال شده توسط هورمزد یعقوبی نژاد در ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ | نظرات شما ()